Juniorgutta med full pott – slo Runar 27-21 i høstavslutningen
Det er alltid moro å vinne håndballkamper, og ekstra moro å slå erkerival Runar. Ikke rart stemningen var på topp i Sandefjord-garderoben etter tirsdagens junior-oppgjør i Runarhallen. De blå ledet nesten fra start til mål og vant 27-21 etter 14-10 ledelse ved pause.
Det har vært en fin sesong så langt for Sandefjords juniorspillere. I junior-serien er de ubeseiret på åtte kamper og klar avdelingsvinner, seks poeng foran HK-72 Sande på andreplass. I Lerøy gikk det som kjent ikke helt veien i kvalifiseringsspillet, men som tredjelag i pulja fikk de plass i B-sluttspillet. Der står de foreløpig med tre seire på fire forsøk og ligger på andreplass, to poeng bak Strindheim.
– Gutta har utviklet seg mye utover høsten. Det har vært en del nytt for dem å forholde seg til, spesielt i forhold til forsvarsspill, og også å spille en raskere håndball enn de har vært vant til fra tidligere. Men det går stadig bedre, sier en fornøyd hovedtrener Fredrik Svendsen.
Han forteller at de har vært en større treningsgruppe i høst enn på noen år. Noe som er veldig positivt. Gruppa består av spillere i hovedsak født 2006, 2007 og 2008, i tillegg til noen født 2005.
– I 2008 har vi også et samarbeid med Larvik Turn, så 08-gutta har spilt mest der, men også bidratt i juniorserien hos oss. Mandag og tirsdag trener hele gruppa samlet (SH og Larvik), og torsdager har 05/06/07-guttene trent sammen med Runar. Noe som gir gode økter, og forutsigbarhet i at vi alltid er mange nok til å gjennomføre økter med kvalitet, sier Fredrik.
Som rekrutt-trener har han fulgt 03/04-årgangene fra junior til senior, denne høsten starter på mange måter et nytt løp for 06/07/08-gutta. Og Fredrik trur han står foran en spennende tid:
– Herman Bjørvik, Alex Molander, Sander Tveter og Martin Skjørstadhaug har allerede fått sin debut på herrelaget. Og jeg er ganske sikker på at der er flere fra denne gruppa vi kommer til å se på banen for A-laget i årene framover, sier Fredrik Svendsen.
Det han ikke sier noe om, er hvem. For det er nesten umulig å spå noe om.
Sandefjord-laget mot Runar: Martin Skjørstadhaug 1, Rodh al Malchi, Herman Anker Grøndahl 7, Pijus Petrauskas 2, Sander Tveter 6, August Holm Sletvold 1, Oliver Petersen Norberg 2, Petter Duvholt Havnås 1 (1), Aron Pedersen Somby, Anton Askevold-Larsen, Oscar van Os 1, Henry Schau Johannessen 2, Herman Thidemansen Bjørvik 4.