
Møter Falk i Horten lørdag: Kan vi håpe på en kopi av fjoråret?
Sandefjord skal til Lystlunden Arena lørdag. Falk på bortebane har vist seg å være en av våre aller vanskeligste oppgaver. På de ti siste sesongene har det endt med bare to seirer på seks forsøk!
Geografisk er det ikke så lange avstanden mellom Sandefjord og Falk. Likevel er det ikke så ofte de to lagene har møttes de siste ti sesongene. Rett og slett fordi de har spilt i ulike divisjoner. Mellom 2016 og 2019 spilte Falk i eliteserien, mellom 2020 og 2022 var det Sandefjords tur til å ha en plass blant de beste i REMA1000-ligaen. De andre årene har begge lagene holdt til i 1. divisjon. Og bortsett fra i år, hvor Falk foreløpig ligger i nedrykksposisjon, har de hørt til på øverste halvdel av tabellen.
Siden Falk slo Sandefjord 31-26 i Jotunhallen 1. november 2015, da for øvrig Khaled Chentout ble toppskårer for Sandefjord med 10 mål, har lagene møttes elleve ganger i serie og cup. Statistikken viser seks seirer til Sandefjord, fire seirer til Falk og to uavgjorte kamper. Av de seks seirene til SH er fire på hjemmebane i Jotunhallen og bare to i Horten:
* 29-28 i Holtanhallen i 4. runde i NM sesongen 2016/17. Simen Holand Pettersen var sikker fra syvmetersmerket og økte SH-ledelsen til 29-27 drøye minuttet før full tid. Det holdt til seier.
* 26-25 i Lystlunden Arena i fjor. I en uhyre jevn match sto Johan Bergqvist fram med tre utrolige viktige redninger i sluttminuttene, og Espen Røhmer ordnet seieren på et gjennombrudd fire sekunder før slutt.
De fire andre oppgjørene i Horten har endt med tre hjemmeseirer og en uavgjort; 30-29 i 2015/16, 30-24 i kvalikkampen for REMA1000-ligaen i 2016/17, 20-18 i 2022/23 og uavgjort 25-25 i 2019/20.
Fire hjemmeseirer
Hjemme i Jotunhallen har vi vunnet 27-25 (2016/17, kvalik til eliteserien), 30-29 (2019/20), 33-25 (2022/23) og 36-29 (inneværende sesong), mens publikumskampen i fjor, med over 1300 tilskuere, endte 26-26. Falk har med andre ord bare én topoenger mot oss på bortebane: seier 31-26 i opprykkssesongen 2015/16.
For å understreke ytterligere hvor jevnt det har vært mellom de to lagene: Samlet målforskjell på tolv kamper er 329 – 323 i Sandefjords favør. Det er bare et halvt mål i snitt per kamp som skiller dem.
Kjemper i bunnen
Som tidligere nevnt: Utgangspunktet for lørdagens kamp er annerledes enn tidligere år. Falk kjemper for sin 1. divisjonseksistens. Etter tretten spilte kamper står de med fattige fem poeng, noe som plasserer dem tredje sist på tabellen – a poeng med Storhamar og poenget foran bunnplasserte HK-72 Sande. Det er seks poeng opp til sikker plass, som i øyeblikket innehas av Grenland. Så skal det sies at Falk har en kamp mindre spilt enn alle lagene rundt dem på tabellen, men de poengene er åpenbart heller ikke sikre.
Like bekymringsfullt for Hortens-laget er det at på de seks hjemmekampene i årets sesong er det bare blitt én seier: 32-30 over Grenland så langt tilbake som 19. oktober. De har tapt for Bodø (26-30), Tiller (23-33), Bergsøy (29-30), Charlottenlund (26-29) og senest mot Viking TIF (31-40) midt i desember.
Oppgjøret mot Sandefjord blir årets første kamp for Falk, som dermed har hatt en drøy måned på seg på å forberede siste halvdel av sesongen. På de tretten gjenstående kampene må de ta minst dobbelt så mange poeng som de har tatt på de tretten første for å overleve i 1. divisjon. Det er ikke sikkert det heller er nok. Med andre ord står de foran en formidabel oppgave. Det gjør den ikke lettere at det er serieleder Sandefjord som venter på lørdag!